Чому Департамент охорони здоров’я Київщини реорганізований на Департамент похоронів здоров’я?

15 березня 2018 року відбулася підсумкова колегія Департаменту охорони здоров’я Київської облдержадміністрації, на якій прозвучали мажорні ноти – галузь охорони здоров’я Київщини буцімто переживає розквіт.

На жаль, реальний стан справ у галузі далекий від радісного. У 2017 році облдержадміністрація незадовільно профінансувала київські обласні цільові програми з охорони здоров’я! Такі програми як розвиток онкологічної служби, запобігання та лікування серцево-судинних захворювань, забезпечення надання першої медичної допомоги на догоспітальному етапі – профінансовані на рівні 0%, протидії захворюванню на туберкульоз – 10,35%, протидії ВІЛ-інфекції / СНІДу – 11,36%, підготовки лікарських кадрів для сільської мережі – 44,77%, «Здоров’я» – 77,48%. Лише програма вдосконалення екстреної медичної допомоги виконана на 99,21%.

З незрозумілих причин в бюджеті не передбачено захищених видатків повноцінного фінансування комунальних закладів охорони здоров’я Київської обласної ради у 2018 році. І це не зважаючи на особисті запевнення на сесії обласної ради, озвучені депутатам директором департаменту охорони здоров’я Аллою Арешкович, що при складанні проекту бюджету враховані всі потреби закладів охорони здоров’я!

На 100% профінансовано потреби тільки Київського обласного центру екстреної медицини та медицини катастроф. Інші ж заклади недоотримали від 10 до 50% необхідної для повноцінного функціонування суми коштів.

Загальна сума коштів, яка передбачена в бюджеті на заробітні плати для медиків у 2018 році, становить трохи більше 785,5 млн грн. Проте, за даними профільної комісії обласної ради, потреба по бюджетних запитах від головних лікарів закладів охорони здоров’я становить 914 млн грн. Директор департаменту охорони здоров’я КОДА пані А.Арешкович не змогла пояснити причину розбіжності у підрахунках.

Проблемним є матеріально-технічне забезпечення закладів охорони здоров’я. Так, у 2017 році в комунальні заклади Київської обласної ради здійснені закупівлі високотехнологічного обладнання. Отримання цього обладнання дозволило б ефективно надавати життєво необхідну допомогу найбільш вразливим верствам населення – вагітним жінкам та породіллям, маленьким дітям, онкологічним хворим. Позбавлення їх своєчасної ефективної та доступної діагностики і лікування боляче позначиться на  якості їх життя, тим більше, що за актуальними статистичними даними, демографічна ситуація в області є складною, показник народжуваності знизився на 11,8%, скорочення природного приросту населення у 2017 році становить – 10864 ( у 2016 році – 9166). Аналіз показників захворюваності та поширеності основних класів хвороб (у першу чергу – серцево-судинних та онкологічних) у поєднанні із скороченням природного приросту населення свідчить про вірогідне зниження рівня ранньої діагностики цих захворювань, що призводить до несвоєчасного лікування та зниження якості життя мешканців Київщини.

Станом на сьогодні фінансування проведених закупівель лікувального та діагностичного обладнання за КЕКВ 3210 з незрозумілих причин не проведено. На листи Київської обласної ради з цього приводу до департаменту охорони здоров’я КОДА від 14.11.2017 № 2574/06 та до голови Київської облдержадміністрації від 17.11.2017 № 2627/06 відповіді не отримані. На лист до департаменту фінансів КОДА від 15.11.2017 № 2580/06 отримано 30.11.2017 відповідь від 17.11.2017 № 10-03-11/3179, де зазначено, що питання виділення коштів з обласного бюджету може бути розглянуто департаментом фінансів, з урахуванням вимог статті 111 Бюджетного кодексу України, після надання головним розпорядником коштів відповідних документів на фінансування.

Урядова програма «Доступні ліки» змогла відновити свою роботу у Київщині лише у лютому 2018 року, хоча кошти до області надійшли ще у січні. В Київській області ці послуги надають 272 аптечні заклади, в 2018 році до мережі додали 1 заклад (для порівняння: у Житомирській +54 аптеки, Харківській +36 аптек, Полтавській +22 аптеки).

Для аптек участь у програмі «Доступні ліки» не є привабливою. По-перше, в цій програмі вони, по суті, виступають кредиторами держави, оскільки змушені чекати на компенсацію вартості ліків, які вже відпустили пацієнтам і це очікування часом істотно затягується, а умови оплати за договором з державою не виконуються. По-друге, на аптеки несуть відповідальність у тих випадках, якщо ліки були видані за неправильно оформленим або фальсифікованим рецептом і надалі вартість цих ліків аптекам не відшкодовується, а це – прямі збитки. Проблема неправильно заповнених рецептів є найбільш актуальною в сільській місцевості та малих містах — саме там, де аптеки є менш прибутковими й отримання додаткових збитків для них найбільш критичне. По-третє, для аптекарів істотно зріс обсяг документальної роботи (всі документи за програмою заповнюються в паперовому вигляді), яку необхідно проводити для отримання компенсації. А це – і необхідність утримання додаткового штату співробітників, і додаткові накладні витрати. Тому визначений державою у програмі граничний рівень націнки в 15% не дозволяє покрити всі витрати й забезпечити рентабельність участі аптек у програмі «Доступні ліки». Крім того що аптеки не мають коштів для покриття всіх додаткових витрат, вони ще й втрачають прибуток через зниження рівня відвідуваності та вартості середнього чека по комерційних продажах. В результаті аптеки не прагнуть брати активну участь у програмі «Доступні ліки».

Не зважаючи на численні звернення, Департамент охорони здоров’я так і не надав профільній комісії обласної ради проект Плану формування спроможної мережі надання первинної медичної допомоги Київщини, який він мав би розробити на виконання доручення Міністерства охорони здоров’я України.

Проблемним вбачається і впровадження електронної медицини та телемедицини відповідно до президентського Закону про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості («Про сільську медицину») у зв’язку з вкрай низьким рівнем інформатизації. За даними Factum Group Ukraine, кількість регулярних інтернет-споживачів у селах становить не вище 52%, у тому числі серед людей старших 65 років – не більше 12%.

Додатково слід зауважити, що у 71% українських ФАПів взагалі відсутнє водопостачання, у 75% — немає водовідведення, а в 82% сільських амбулаторій відсутні санвузли. Крім того, заклади первинної медико-санітарної допомоги потребують дооснащення медичним обладнанням відповідно до табелів оснащення.

Не можуть не турбувати факти, викладені в листі ДУ «Київський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (вх. КОР 08-03-13/3578-01) стосовно епідемічної ситуації в Київській області по туляремії, лептоспірозу, туберкульозу та щодо вирішення питання про придбання вакцин та туберкуліну. За наведеними даними, туберкулінодіагностикою охоплено лише 29,4% дітей, епідемічна ситуація по туберкульозу в області залишається складною, незважаючи на те, що розділом IV Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» туберкульоз віднесено до соціально небезпечних хвороб. Постійна комісія з питань охорони здоров’я Київської обласної ради визнала звіт про виконання програми протидії туберкульозу незадовільним, враховуючи, що фінансування по ній склало, нагадаю, всього лише 10,35%. На жаль, звернення з цього приводу до Департаменту охорони здоров’я  виявилися абсолютно не результативними.

Призначення директора департаменту охорони здоров’я Алли Арешкович проведене головою облдержадміністрації Олександром Горганом рік тому (розпорядження № 71-к від 13.03.2017) відбулося всупереч двом відмовам Міністерства охорони здоров’я України погодити це призначення та численним протестам громадськості. Тепер маємо, що маємо.

Поділитися у соцмережах:

Останні новини

Екс-міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко провів зустріч у Білій Церкві

Екс-міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко провів зустріч у Білій Церкві

На Київщині «Батьківщина» допомогла провести спортивний турнір

На Київщині «Батьківщина» допомогла провести спортивний турнір

Юлія Тимошенко  відвідала Київщину

Юлія Тимошенко відвідала Київщину

Календар новин
Березень 2019
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31